Tko to tamo sudi?

Ocjenjivački sud

Maja Ogrizović
Maja Ogrizović

Maja Ogrizović, magistra mediologije i kulturologije, samozaposlena u Hej!, obrtu za ideje, kroz koji, između ostaloga, imaginira, stvara i provodi inkluzivne programe i projekte u suradnji sa suradnicima i partnerima te djeluje kao samostalna producentica u kulturi, edukatorica i komunikatorica s fokusom na područje inkluzivnih kulturnih praksi. Radnica u kulturi te voditeljica inkluzivnih programa udruge Filmaktiv od 2016. snažno je posvećena temi inkluzije koju aktualizira inkluzivnim projektima u kulturi kako među gluhom i slijepom populacijom, tako i među čujućom i videćom. Kreirala je i vodi šest inkluzivnih projekata u kulturi (Film svima — prilagodbe hrvatskih filmova za gluhe i slijepe osobe; Film svima svugdje — prikazivanje prilagođenih filmova čujućoj i videćoj djeci s ciljem rane senzibilizacije; Film svima svugdje online — ESF projekt razvoja medijske pismenosti i senzibilizacije djece i mladih; Knjiga svima — prilagodba književnih naslova za gluhe i slijepe te one kojima čitalački programi nisu dostupni; te dva projekta Kultura svima — projekt poticanja mladih na iskustveno razumijevanje potreba za inkluzivnim kulturnim praksama). Kontinuirano surađuje s Udrugom gluhih i nagluhih PGŽ, Udrugom slijepih PGŽ, Dnevnim centrom za rehabilitaciju „Slava Raškaj”, Centrom za audiodeskripciju, Udrugom Portić i Gradskom knjižnicom Rijeka s kojima razvija i testira načine snažnijeg prodora inkluzije u kulturu, pa tako i u cjelokupnu društvenu zajednicu. Supokretačica je prve inkluzivne pretplate nacionalnih kazališta. Obožava filmove i, da može, živjela bi u (barem) jednom. Inkluzivnom, naravno!

Barbara Rocco
Barbara Rocco

Barbara Rocco završila je Akademiju dramske umjetnosti u Zagrebu i kao glumica je zaposlena u ansamblu HNK u Varaždinu. Prvu režiju ostvarila je 1998. godine te od tada povremeno i režira. Život ju je nosio i prema dramskoj pedagogiji (vodila je pet godina dramski studio Barocco), dvadesetak godina prati Lidrano u funkciji člana prosudbenog povjerenstva, šest je godina predavala na Akademijii za umjetnost i kulturu na studiju glume i lutkarstva u Osijeku. Iza sebe ima stotinjak predstava, desetak filmova, nešto više TV drama i serija, pedesetak radio-drama, desetak režija, veliko iskustvo rada s djecom, vođenje radionica za učitelje i profesore koji vode dramske grupe, te rad s amaterima i umirovljenicima.


UMJETNIČKE NAGRADE:
- Dani satire – nagrada mladom glumcu – za ulogu Petrunjele – „Dundo Maroje“
- Nagrada hrvatskog glumišta – nagrada mladom glumcu – za Juli u „Liliomu“ i za Beatu u „Puno larme a za niš“
- Naj Histrion – nagrada za glavnu žensku ulogu Kontesu Neru – „Grička vještica“
- Dani satire – nagrada „Zlatni smijeh“ – za ulogu Višnje – „Jalnuševčani“
- Festival glumca – nagrada za najbolju žensku ulogu – za ulogu Helen – „Tužna je nedjelja“
- Nagrada hrvatskog glumišta – nagrada za najbolju žensku ulogu – Helen – „Tužna je nedjelja“

Čejen Černić Čanak
Čejen Černić Čanak

Čejen Černić Čanak kao srednjoškolka je sudjelovala na Revijama mladih, nakon čega je upisala i diplomirala filmsku i TV režiju na ADU u Zagrebu. Režirala je kratke igrane i dokumentarne filmove te jedan animirani kratki film. Potpisuje režiju dvaju dugometražnih igranih filmova: Uzbuna na Zelenom Vrhu (2017.), te Zečji nasip koji je trenutno u zadnjim fazama postprodukcije.

Simon Bogojević Narath
Simon Bogojević Narath

Pohađao je Školu primijenjenih umjetnosti i dizajna u Zagrebu. Diplomirao je 1992. godine na slikarskom odsjeku Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu u klasi prof. Đure Sedera. Režira, animira i producira vlastite autorske animirano-eksperimentalne filmove za koje dobiva niz domaćih i međunarodnih priznanja i nagrada, među kojima su: Nagrada Zlatni Zagreb (Animafest, Zagreb, 2006.), Nagrada za najbolji animirani film (Clermont-Ferrand Short Film Festival, 2007.), Nagrada Vladimir Nazor na području filma za 2007. godinu i Special Distinction (International Animated Film Festival, Annecy, 2008.). Jedan je od pokretača internacionalnog festivala eksperimentalnog filma „25 FPS“ te koautor emisija Videodrom, Modul 8 te Animatik koje su emitirane na HRT. Kao redatelj, scenograf, CGI artist/animator, storyboard artist, koncept designer ili grafički dizajner radi na mnogim umjetničkim i komercijalnim projektima među kojima su: TV emisije, glazbeni spotovi, reklame, kazališne predstave i autorski kratki i dugometražni filmovi. Predavao je kolegije vezane uz digitalnu animaciju na ALU u Zagrebu, UMAS-u u Splitu te APURI u Rijeci. Trenutno je stalno zaposlen na umjetničkom odsjeku pri Sveučilištu Sjever u naslovnom zvanju izvanrednog profesora gdje također drži kolegije vezane uz digitalnu animaciju. Autor je rekonstrukcijskih ilustracija za nekoliko izložaba i izdanja koja se tiču prapovijesne i povijesne tematike. Redatelj i suscenarist dugometražnog povijesnog igranog filma Illyricvm u produkciji Kinorame iz Zagreba.

Maja Flego
Maja Flego

Novinarka, vjerna pratiteljica dječjeg filmskog stvaralaštva, nakon što je diplomirala pedagogiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, umjesto da ode raditi u školu, slučajno je dospjela u novinarstvo te tamo i ostala. Veći dio profesionalne karijere ostvarila je kao novinarka i urednica u tjedniku Školske novine prateći područja odgoja i obrazovanja, dječjeg stvaralaštva i dječjih prava. Jedna je od osnivača te članica uredništva časopisa za obitelj, vrtić i školu Zrno od 1990. do 2021. godine. Objavljivala je u dječjim časopisima tekstove za djecu, od kojih je dio ušao u zbirku Priče za mame i tate (Alinea, 2000.), a objavila je i knjigu za roditelje i one druge pod naslovom Iz roditeljskog kuta ili roditelj u kutu (Školske novine, 2002.). Radeći kao savjetnica pravobraniteljice za djecu za odnose s javnošću, od 2007. do umirovljenja 2023., intenzivno se bavila medijskim pravima djece, uredila je veći broj publikacija iz područja dječjih prava te objavila niz članaka u časopisima, zbornicima i drugim publikacijama. Kao članica ocjenjivačkog suda Revije hrvatskog filmskog stvaralaštva djece kontinuirano je pratila dječje filmsko stvaralaštvo u Hrvatskoj od 1999. godine do danas. Od 2009. godine sudjeluje u izboru dječjih filmova za Festival prava djece. Od 2012. surađuje s Internacionalnim festivalom animiranog filma djece i mladih Varaždin – VAFI, najprije kao članica žirija za nagradu Plavi VAFI – za film koji promiče dječja prava (do 2022.), a od 2023. kao selektorica dječjih filmova.

Ivan Sikavica
Ivan Sikavica

Diplomirao je na Fakultetu političkih znanosti i Akademiji dramske umjetnosti, studij FTV režije igranog filma. Do sada je radio kratke igrane filmove, web formate, reklame i dokumentarne serijale za televiziju. Nedavno je završio svoj prvi igrani serijal za djecu.

Vera Robić-Škarica
Vera Robić-Škarica
producentica

Vera Robić-Škarica je više od trideset godina bila uspješna tajnica Hrvatskog filmskog saveza, te je ovu instituciju transformirala od malene udruge u asocijaciju koja broji više od četrdeset filmskih udruga. Od 2000. u Hrvatskom filmskom savezu radila je i kao producent na više od 100 kratkih igranih, eksperimentalnih, dokumentarnih i animiranih filmova koji su nagrađivani na brojnim svjetskim festivalima. HFS je također u mandatu Vere Robić-Škarica postao i najznačajniji hrvatski izdavač filmske publicistike. Inicirala je revitalizaciju mreže kinoprikazivača, zagovarala uvođenje medijske kulture u redovitu nastavu osnovnih i srednjih škola te je poticala širenje filmske umjetnosti u sve segmente kulturnog i društvenog stvaralaštva u Hrvatskoj. Od 1999. sudjelovala je u pokretanju Škole medijske kulture koja prema preporuci Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Hrvatske daje vrijedan doprinos razvijanju medijske, posebice filmske kulture, u okviru nastave hrvatskog jezika i književnosti u hrvatskim školama. Škola danas nosi naziv Škola medijske kulture “Dr. Ante Peterlić”. Obnašala je dužnost predsjednice HFS-a i predsjedavala je Hrvatskim audiovizualnim vijećem. Dobitnica je Velike zlatne arene 2012. za najbolji film Pismo ćaći redatelja Damira Čučića. Dobitnica je i nagrade UNICA-e za cjelokupni doprinos filmu 2017.

Maja Flego
Maja Flego
novinarka i savjetnica u uredu pravobraniteljice za djecu

Maja je diplomirala pedagogiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, ali je, umjesto da ode raditi u školu, slučajno dospjela u novinarstvo. Kao novinarka i urednica veći dio profesionalne karijere ostvarila je u tjedniku Školske novine, prateći područja odgoja i obrazovanja, dječjeg stvaralaštva i dječjih prava. Dugogodišnja je članica uredništva časopisa za obitelj, vrtić i školu Zrno. Danas radi kao savjetnica pravobraniteljice za djecu za odnose s javnošću. Objavljivala je u dječjim časopisima tekstove za djecu, od kojih je dio ušao u zbirku “Priče za mame i tate” (Alinea, 2000.), a objavila je i knjigu za roditelje i one druge pod naslovom “Iz roditeljskog kuta ili roditelj u kutu” (Školske novine, 2002.). Uredila je nekoliko stručnih publikacija iz područja odgoja i obrazovanja i dječjih prava te je u stručnim časopisima, zbornicima i drugim publikacijama objavila više članaka o zaštiti prava djece u medijima i drugim područjima. Kontinuirano prati dječje filmsko stvaralaštvo u Hrvatskoj od 1999. godine kao članica ocjenjivačkog suda Revije hrvatskog filmskog stvaralaštva djece. Od 2009. sudjeluje u izboru filmova profesionalnih autora i djece za UNICEF- ov Festival o pravima djece. Od 2012. godine sudjeluje i u dodjeli nagrade Plavi VAFI za film koji promiče dječja prava, Internacionalnog festivala animiranog filma djece i mladih Varaždin — VAFI.

Petra Zlonoga
Petra Zlonoga
animatorica

Diplomirala grafički dizajn na Studiju dizajna 2007. te dvije godine provela radeći u marketingu. Od 2009. počinje raditi samostalno kao grafički dizajner i ilustrator. Iste godine upisuje diplomski sveučilišni studij Animirani film i novi mediji na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu kojeg završava 2011. godine. Za vrijeme studija animacije napravila je 4 filma: “Daniil Ivanoviču, oženi me”(2007.), “Gregor” (2010.), “Lisica” (2010.), “Daniil Ivanoviču, slobodan si” (2011. – diplomski film), od kojih je “Gregor” osvojio nagradu za najbolji studentski film na Festivalu hrvatskog animiranog filma 2010. godine, dok je “Daniil Ivanoviču, slobodan si” nagrađen za najbolji scenarij na Festivalu hrvatskog animiranog filma 2012. godine. 2014. godine završava svoj prvi autorski film “Glad” u produkciji Bonobostudija koji je prikazan na oko 60 festivala i osvojio nekoliko nagrada. 2016. godine završava animirano- eksperimentalni film “Dota” u produkciji Kino kluba Zagreb. Iste godine dobiva nagradu Oktavijan za najbolji eksperimentalni film na Danima hrvatskog filma te nekoliko priznanja na festivalima u regiji i šire. Njezin film „ Jedan od mnogih“ u produkciji Bonobostudia, od 2018. uspješno živi svoj festivalski život te je osvojio nekoliko priznanja na festivalima u Hrvatskoj i regiji. Od svibnja 2018. do ožujka 2020. obnašala je funkciju Umjetničkog savjetnika za animirani film pri Hrvatskom audiovizualnom centru. Također, vodila je niz radionica vezanih uz filmski izražaj za djecu i odrasle, profesionalce i amatere (Animafest Zagreb, Pula film festival, Kinoklub Zagreb, Kinoklub Karlovac, Sedmi kontinent...)

Aldo Tardozzi
Aldo Tardozzi
redatelj

Aldo Tardozzi filmski je i televizijski redatelj i scenarist rođen 29. kolovoza 1974. godine u Zagrebu. Nakon završene Klasične gimnazije u Zagrebu studira filozofiju na Filozofskom fakultetu Družbe Isusove u Zagrebu. Diplomirao je filmsku i TV režiju na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu 2001. godine. Sudjeluje u radu Animacijske radionice SC-a. Dvije godine piše i producira reklamne brojeve na Radiju 101. Objavljuje tekstove o filmu u časopisima Filmski ljetopis i Zapis. Radi kao pomoćnik režije i casting director za potrebe snimanja reklamnih i glazbenih spotova za produkcijske kuće Plavi film, Luminus, Ambasada film, Planet B, Blue sky film, VAL produkcija, Kaos, Horizont film, Welcome produkcija. Član je povjerenstva za dramsko stvaralaštvo u provedbi Lidrana Prve zagrebačke gimnazije (od 2010.). Od 2012. član je Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika (HZSU). Aktivan je član Hrvatskog društva filmskih djelatnika (HDFD) u kojemu je vršio dužnosti časnog suda, predsjednika sektora režije i člana nadzornog odbora.

Maja Flego
Maja Flego
novinarka i savjetnica u uredu pravobraniteljice za djecu

Maja je diplomirala pedagogiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, ali je, umjesto da ode raditi u školu, slučajno dospjela u novinarstvo. Kao novinarka i urednica veći dio profesionalne karijere ostvarila je u tjedniku Školske novine, prateći područja odgoja i obrazovanja, dječjeg stvaralaštva i dječjih prava. Dugogodišnja je članica uredništva časopisa za obitelj, vrtić i školu Zrno. Danas radi kao savjetnica pravobraniteljice za djecu za odnose s javnošću. Objavljivala je u dječjim časopisima tekstove za djecu, od kojih je dio ušao u zbirku “Priče za mame i tate” (Alinea, 2000.), a objavila je i knjigu za roditelje i one druge pod naslovom “Iz roditeljskog kuta ili roditelj u kutu” (Školske novine, 2002.). Uredila je nekoliko stručnih publikacija iz područja odgoja i obrazovanja i dječjih prava te je u stručnim časopisima, zbornicima i drugim publikacijama objavila više članaka o zaštiti prava djece u medijima i drugim područjima. Kontinuirano prati dječje filmsko stvaralaštvo u Hrvatskoj od 1999. godine kao članica ocjenjivačkog suda Revije hrvatskog filmskog stvaralaštva djece. Od 2009. sudjeluje u izboru filmova profesionalnih autora i djece za UNICEF- ov Festival o pravima djece. Od 2012. godine sudjeluje i u dodjeli nagrade Plavi VAFI za film koji promiče dječja prava, Internacionalnog festivala animiranog filma djece i mladih Varaždin — VAFI.

Petra Zlonoga
Petra Zlonoga
animatorica

Diplomirala grafički dizajn na Studiju dizajna 2007. te dvije godine provela radeći u marketingu. Od 2009. počinje raditi samostalno kao grafički dizajner i ilustrator. Iste godine upisuje diplomski sveučilišni studij Animirani film i novi mediji na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu kojeg završava 2011. godine. Za vrijeme studija animacije napravila je 4 filma: “Daniil Ivanoviču, oženi me”(2007.), “Gregor” (2010.), “Lisica” (2010.), “Daniil Ivanoviču, slobodan si” (2011. – diplomski film), od kojih je “Gregor” osvojio nagradu za najbolji studentski film na Festivalu hrvatskog animiranog filma 2010. godine, dok je “Daniil Ivanoviču, slobodan si” nagrađen za najbolji scenarij na Festivalu hrvatskog animiranog filma 2012. godine. 2014. godine završava svoj prvi autorski film “Glad” u produkciji Bonobostudija koji je prikazan na oko 60 festivala i osvojio nekoliko nagrada. 2016. godine završava animirano- eksperimentalni film “Dota” u produkciji Kino kluba Zagreb. Iste godine dobiva nagradu Oktavijan za najbolji eksperimentalni film na Danima hrvatskog filma te nekoliko priznanja na festivalima u regiji i šire. Njezin film „ Jedan od mnogih“ u produkciji Bonobostudia, od 2018. uspješno živi svoj festivalski život te je osvojio nekoliko priznanja na festivalima u Hrvatskoj i regiji. Od svibnja 2018. do ožujka 2020. obnašala je funkciju Umjetničkog savjetnika za animirani film pri Hrvatskom audiovizualnom centru. Također, vodila je niz radionica vezanih uz filmski izražaj za djecu i odrasle, profesionalce i amatere (Animafest Zagreb, Pula film festival, Kinoklub Zagreb, Kinoklub Karlovac, Sedmi kontinent...)

Čejen Černić Čanak
Čejen Černić Čanak
redateljica

Rođena je u Osijeku, a prve filmske korake napravila je u Video klubu “Mursa”. Sudjelovanje na Revijama pomoglo joj je da spozna kako je film ono čime se želi baviti do kraja života. Završila je Filmsku i TV režiju na ADU u Zagrebu. Trenutno se pronalazi u radu s djecom i za djecu. Režirala je film “Uzbuna na Zelenom Vrhu” te niz kratkih dokumentarnih i igranih filmova. U međuvremenu je snimila još dva kratka filma za djecu; “Zeko” kojeg ćete moći pogledati od ove jeseni na HRT-u i “Pobuna na stablu” kojeg upravo montira. Često radi kao asistentica režije na filmovima kolega, što joj omogućava konstantno učenje i razvoj.

Maja Flego
Maja Flego
novinarka i savjetnica u uredu pravobraniteljice za djecu

Maja je diplomirala pedagogiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, ali je, umjesto da ode raditi u školu, slučajno dospjela u novinarstvo. Kao novinarka i urednica veći dio profesionalne karijere ostvarila je u tjedniku Školske novine, prateći područja odgoja i obrazovanja, dječjeg stvaralaštva i dječjih prava. Dugogodišnja je članica uredništva časopisa za obitelj, vrtić i školu Zrno. Danas radi kao savjetnica pravobraniteljice za djecu za odnose s javnošću. Objavljivala je u dječjim časopisima tekstove za djecu, od kojih je dio ušao u zbirku “Priče za mame i tate” (Alinea, 2000.), a objavila je i knjigu za roditelje i one druge pod naslovom “Iz roditeljskog kuta ili roditelj u kutu” (Školske novine, 2002.). Uredila je nekoliko stručnih publikacija iz područja odgoja i obrazovanja i dječjih prava te je u stručnim časopisima, zbornicima i drugim publikacijama objavila više članaka o zaštiti prava djece u medijima i drugim područjima. Kontinuirano prati dječje filmsko stvaralaštvo u Hrvatskoj od 1999. godine kao članica ocjenjivačkog suda Revije hrvatskog filmskog stvaralaštva djece. Od 2009. sudjeluje u izboru filmova profesionalnih autora i djece za UNICEF- ov Festival o pravima djece. Od 2012. godine sudjeluje i u dodjeli nagrade Plavi VAFI za film koji promiče dječja prava, Internacionalnog festivala animiranog filma djece i mladih Varaždin — VAFI.

Petra Zlonoga
Petra Zlonoga
animatorica

Diplomirala grafički dizajn na Studiju dizajna 2007. te dvije godine provela radeći u marketingu. Od 2009. počinje raditi samostalno kao grafički dizajner i ilustrator. Iste godine upisuje diplomski sveučilišni studij Animirani film i novi mediji na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu kojeg završava 2011. godine. Za vrijeme studija animacije napravila je 4 filma: “Daniil Ivanoviču, oženi me”(2007.), “Gregor” (2010.), “Lisica” (2010.), “Daniil Ivanoviču, slobodan si” (2011. – diplomski film), od kojih je “Gregor” osvojio nagradu za najbolji studentski film na Festivalu hrvatskog animiranog filma 2010. godine, dok je “Daniil Ivanoviču, slobodan si” nagrađen za najbolji scenarij na Festivalu hrvatskog animiranog filma 2012. godine. 2014. godine završava svoj prvi autorski film “Glad” u produkciji Bonobostudija koji je prikazan na oko 60 festivala i osvojio nekoliko nagrada. 2016. godine završava animirano- eksperimentalni film “Dota” u produkciji Kino kluba Zagreb. Iste godine dobiva nagradu Oktavijan za najbolji eksperimentalni film na Danima hrvatskog filma te nekoliko priznanja na festivalima u regiji i šire. Njezin film „ Jedan od mnogih“ u produkciji Bonobostudia, od 2018. uspješno živi svoj festivalski život te je osvojio nekoliko priznanja na festivalima u Hrvatskoj i regiji. Od svibnja 2018. do ožujka 2020. obnašala je funkciju Umjetničkog savjetnika za animirani film pri Hrvatskom audiovizualnom centru. Također, vodila je niz radionica vezanih uz filmski izražaj za djecu i odrasle, profesionalce i amatere (Animafest Zagreb, Pula film festival, Kinoklub Zagreb, Kinoklub Karlovac, Sedmi kontinent...)